Thaçi: GJND i parapriu shumë proceseve politike, sfidë mbeten BE, NATO e OKB

10:27 | 22 Korrik 2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka kujtuar vendimin e para tetë vjetëe të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për legalitetin e pavarësisë së Kosovës.

Thaçi përmes një statusi në Facebook ka thënë se ky vendim i parapriu shumë proceseve politike, përcjell arbresh.info.

Postimi i tij i plotë:

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) tetë vjet më parë dha mendimin këshillues mbi legalitetin e deklaratës së pavarësisë së Kosovës. Ky vendim i parapriu shumë proceseve politike, në të cilat ishim të bashkuar, duke ia siguruar Kosovës ndër fitoret më të mëdha ndërkombëtare. Edhe sot, na presin shumë sfida, e për tejkalimin e tyre duhet të japim kontribut të gjithë, për t’i siguruar fitoret e radhës së shtetit tonë, anëtarësimet në BE, NATO dhe OKB. HTH./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara