Testet serologjike, Ahmeti: Prioritet të testimit do të kenë qytetarët me simptoma të theksuara

22:30 | 19 Korrik 2020

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, thotë se nga nesër kjo komunë do të bëj teste serologjike për ata persona që dyshohet se kanë Covid-19 dhe përparësi kanë ata që kanë simptome të theksuara të virusit.

Ahmeti me anë të n postimi në rrjetin social Facebook ka deklaruar se ky test nuk e zëvendëson testimin PCR dhe testimin që momentalisht bëhet në IKSHPK.

Por sipas tij tregon mjaftueshëm informatë për imunitetin e ndërtuar dhe po ashtu për të vërtetuar që nuk e keni pas në të kaluarën koronavirusin.

“Këtë test prej nesër e bën Komuna e Prishtinës në një lokacion pasi të referohet nga mjekët e QMF. Meqenëse kapacitetet në fillim janë të limituara, dhe meqenëse qëllimi nuk është i diagnostifikimit për me hjek brengën, atëherë prioritet të testimit do të kenë qytetarët me simptome të theksuara dhe në mesin e tyre të moshuarit dhe ata me sëmundje shoqëruese”, ka shkruar Ahmeti.

Të nderuar qytetarë të Prishtinës. Po mundohemi që sado pak të ju informojmë në lidhje me testimet. – testimi me…

Publiée par Shpend A. Ahmeti sur Dimanche 19 juillet 2020

 

Lajmet më të lexuara