Tërmeti në Turqi, Osmani shpall të mërkurën Ditë Zie në Kosovë

16:53 | 7 Shkurt 2023

E mërkura, është shpallur ditë zie shtetërore në Kosovë, në shenjë solidarizimi me Turqinë.

Turqia u godit nga disa tërmete një ditë më parë ku mbetën të vdekur mbi pesë mijë qytetarë.

Kështu ka bërë të ditur presidentja e vendit, Vjosa Osmani përmes një postim në Facebook, derisa ka shtuar se trupat e FSK-së tashmë gjinden në Turqi ndërkaq Kosova është në dispozicion të plotë të vazhdojë mbështetjen.

“Përballë tragjedive të tilla duhet të qëndrojmë pranë atyre që kanë nevojë për mbështetje. Dhimbja e popullit turk dhe atij të Sirisë është edhe e jona. Prandaj, bazuar në kompetencat kushtetuese e ligjore, në shenjë respekti shtetëror e qytetar, ditën e mërkurë, 8 shkurt 2023 e kam shpallur Ditë Zie Shtetërore në Republikën e Kosovës, pas tërmeteve të datës 6 shkurt 2023 me epiqendër në Turqi, i cili la mijëra të vdekur e të lënduar”, ka shkruar Osmani.

Presidentja ka theksuar se teksa kujtojmë viktimat, nderojmë trimërinë dhe qëndresën e atyre që po bëjnë të pamundurën për shpëtimin e çdo jete nën rrënoja.

“Fuqia shkatërruese e këtij tërmeti ka tronditur zemrat e gjithsecilit, porse mbështetja ndaj njëri- tjetrit në këto ditë tmerri ngjallë shpresën dhe besimin se jeta do të triumfojë”, ka shkruar Osmani./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale