Szunyog për Asociacionin: Është një ligj i pranishëm dhe duhet të zbatohet

20:21 | 19 Tetor 2021

Shefi i Bashkimit Evropian për Kosovën, Tomas Szunyog, ka thënë se marrëveshjet e arritura për formimin e Asociacionit duhet zbatuar, duke përfshirë edhe atë të vitit 2013.

Ai i pyetur në konferencën e përbashkët për medie me kryeministrin Kurti, tha se ekziston një ligj për këtë dhe se duhet respektuar.

“Si BE dhe kjo është edhe në Raport, duhet zbatuar gjitha marrëveshjet e kaluara dhe kjo përfshinë edhe marrëveshjen e vitit 2013 për Asociacionin. Dua t’ua rikujtojë të gjithëve që marrëveshje është dakorduar, jo vetëm nga BE-ja, por edhe nga Kuvendi i Kosovës dhe duhet zbatuar. I takon Prishtinës që të sugjerojë se si. Është një ligj i cili është i pranishëm dhe ligji
duhet të zbatohet, por i takon palës kosovare se si saktësisht dhe çfarë forme do të marrë kjo. Nëse jo mendoj se duhet të ngrihet në BE dhe të diskutohet”, ka thënë Szunyog./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara