Rama: Falë të rënëve populli e shijon lirinë sot

15:01 | 11 Qershor 2023

Në 24-vjetorin e çlirimit të Prishtinës, kryetari i kësaj komune, Përparim Rama, bashkë me drejtorë e këshilltarët e komunës, si dhe organizata të dala nga lufta, sot kanë përkujtuar dhe bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve.

Rama e ka vlerësuar këtë ditë si më të rëndësishmen për gjithë vendin e veçmas për kryeqytetin.

Derisa ka kujtuar gjithë të rënët për liri, ai ka thënë se falë tyre, populli e shijon lirinë sot.

Ndryshe Komuna e Prishtinës do të organizojë një sërë aktivitetesh për Ditën e Çlirimit, në mesin e tyre është edhe votimi për titullin “Qytetar Nderi”, për Jeremy John Durham Ashdoun, Baron Ashdoun, nga Norton-sub-Hamdon.

Nga programi kulturor mbahet Ekspozita “Rezistenca 1990” nga artisti Hazir Reka, ndërsa aktivitetet kulmojnë me koncertin e madh, në sheshin Skënderbeu, nga ora 20:45./rtk

Të ngjashme