Qeveria miratoi masat e reja anti -COVID-19, nga nesër hyjnë në fuqi

19:07 | 21 Janar 2022

Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar masat e reja anti Covid-19.

Ky vendim është marrë sot në mbledhjen e radhës e cila është mbajtur në mënyrë elektronike, shkruan arbresh.info

“Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhje elektronike, në të cilën ndër të tjera ka miratuar masat e përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19”, njofton qeveria.

Këto masa sipas njoftimit do jenë në fuqi deri më 4 shkurt të këtij viti.

“Pas shqyrtimit është miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 sipas vlerësimit të situatës epidemiologjike në vend nga Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me Institutin e Shëndetësisë Publike,. Masat e miratuara hyjnë në fuqi nesër, me 22 janar 2020 dhe vlejnë deri më 4 shkurt 2022” thuhet në njoftim.

Masa e reja përfshijnë kufizimin e lëvizjes nga ora 22:00 deri në orën 05:00, ndërsa edhe veprimtaria e gastronomisë do të lejohet të zhvillohet deri në orën 21:00.

Këtë e ka konfirmuar për arbresh.info zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti.

Sipas tij, se qytetarët që hyjnë në Kosovë duhet të kenë të tri dozat e vaksinës anti-COVID, apo edhe dy doza dhe testin PCR negativ, qytetarët që hyjnë në Kosovë duhet të kenë të tri dozat e vaksinës anti-COVID, apo edhe dy doza dhe testin PCR negativ.

/arbresh.info/

VENDIMI

LEXO EDHE

Këto janë masat e reja anti-COVID-19 që pritet të hyjnë nesër në fuqi – Arbresh.info

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara