Petkoviq: Osmani në Turqi provokoi njëjtë siç bën Kurti

11:08 | 18 Qershor 2021

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Petar Petkoviq, deklaroi sot se kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, tregoi në samitin në Antalia se Beogradi është i përkushtuar për dialog, bashkëpunim dhe zhvillim dhe se qëllimi i Serbisë është paqja dhe stabiliteti politik në Ballkanin Perëndimor, fuqizimi ekonomik dhe vendet e reja të punës.

Ai tha se në samitin në Antalia, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani nisi me provokime, të cilat, siç tha ai, ishin “një mënyrë që e tregoi kohët e fundit edhe Albin Kurti”, e cila, sipas tij ishte një karakteristikë e politikanëve të Prishtinës që të përpiqen të arrijnë diçka që nuk do ta marrin përmes incidenteve dhe provokimeve, dhe kjo është njohja “.

Petkoviq deklaroi se Prishtina nuk kujdeset për dialogun, sepse “nëse ata do të bënin, ata nuk do të silleshin ashtu dhe shtoi se kanë kaluar 2,980 ditë që nuk është formuar Asociacioni, e cila është vetëm “zemra e Marrëveshjes së Brukselit” me idenë të bashkimit të dhjetë komunave me shumicë serbe. komuniteti në mënyrë që ata të mund të ushtrojnë të drejtat e tyre kolektive.

“Kur Albin Kurti thotë se një Asociacion monoetnik është i pamundur, më lejoni t’ju pyes. Çfarë është Prishtina sot ku nuk ka më serbë? Çfarë është Suhareka, a ka ndonjë serb atje? Epo, jo!”, shtoi ai, transmeton Klankosova.tv

Lajmet më të lexuara