Parlamenti i Austrisë miraton vaksinimin e detyrueshëm kundër Covid

21:27 | 20 Janar 2022

Pas disa orësh debati të ashpër, Parlamenti austriak miratoi sonte një ligj që vendos vaksinimin e përgjithshëm të detyrueshëm kundër koronavirusit dhe do të hyjë në fuqi në fillim të shkurtit.

Dhjetëra mijëra kanë protestuar kundër vaksinimit të detyrueshëm në mitingjet e rregullta të fundjavës që kur masa u shpall në nëntor në një përpjekje për të rritur shkallën e vaksinimit në vend.

Por të gjitha partitë, përveç ekstremit të djathtë, e mbështetën masën, me ligjin e ri që kaloi me 137 vota pro dhe 33 vota kundër.

Deri më sot, 72% e banorëve austriakë janë plotësisht të vaksinuar – në përputhje me mesataren në mbarë Bashkimin Evropian 70%, por disa pikë përqindjeje nën fqinjët rajonalë si Italia dhe Franca.

Sipas ligjit të ri, pas një “faze hyrëse” fillestare, ata që nuk vaksinohen mund të përballen me gjoba deri në 3,600 euro nga mesi i marsit.

Qeveria fillimisht donte të mbulonte të gjithë personat 14 vjeç e lart, por tani masa vlen vetëm për të rriturit, përveç grave shtatzëna dhe atyre me përjashtim mjekësor./oranews

Lajmet më të lexuara