Osmani për vendosjen e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem: Ne do të koordinojmë çdo veprim tonin diplomatik me SHBA-në

21:30 | 6 Mars 2021

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ka folur lidhur me lokacionin e vendosjes së Ambasadës së Kosovës në Izraelin që njohu Kosovën nga marrëveshja e Uashingtonit, në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Osmani në RTV 21 ka thënë se qeveria (Kurti) do të koordinohet për çdo veprim me Adminsitratën Biden.

Madje Osmani tha për SHBA-në se atje është Jerusalemi i Kosovës.

“Ne do të koordinojmë çdo veprim tonin diplomatik me SHBA-në dhe Administratën Biden, atje është Jerusalemi ynë”, është shprehur Osmani.

Kjo deklaratë e Osmanit erdhi pasi Glauk Konjufca i VV-së tha se para se të vendoset Ambasada e Kosovës në Israel, fillimisht duhet diskutuar me BE-në.

Lajmet më të lexuara