OBSH: Bota duhet të përgatitet, Omicron paraqet rrezik shumë të lartë global

10:23 | 29 Nëntor 2021

Varianti i koronavirusit Omicron ka të ngjarë të përhapet ndërkombëtarisht, duke paraqitur një rrezik global “shumë të lartë” të rritjes së infeksionit që mund të ketë “pasoja të rënda” në disa zona, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Agjencia e OKB-së u kërkoi 194 vendeve anëtare të përshpejtojnë vaksinimin e grupeve me prioritet të lartë dhe, në pritje të rritjes së numrit të rasteve, të “sigurojnë planet zbutëse” për të ruajtur shërbimet thelbësore shëndetësore, transmeton arbresh.info

“Omicron ka një numër të paparë mutacionesh, disa prej të cilave janë shqetësuese për ndikimin e tyre të mundshëm në trajektoren e pandemisë”, tha OBSH.

“Rreziku i përgjithshëm global në lidhje me variantin e ri …vlerësohet si shumë i lartë.”

Deri më sot, nuk ishte raportuar asnjë vdekje e lidhur me Omicron, megjithëse nevojiteshin kërkime të mëtejshme për të vlerësuar potencialin e Omicron për t’i shpëtuar mbrojtjes kundër imunitetit të shkaktuar nga vaksinat dhe infeksionet e mëparshme, tha ai.

“Rritja e rasteve, pavarësisht nga një ndryshim në ashpërsi, mund të paraqesë kërkesa dërrmuese për sistemet e kujdesit shëndetësor dhe mund të çojë në rritje të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë. Ndikimi në popullatat e cenueshme do të ishte thelbësor, veçanërisht në vendet me mbulim të ulët vaksinimi,” tha ai.

Varianti u raportua për herë të parë në OBSH më 24 nëntor nga Afrika e Jugut, ku infeksionet janë rritur ndjeshëm.

Që atëherë është përhapur në të gjithë botën, me raste të reja të gjetura në Holandë, Danimarkë dhe Australi, edhe pse më shumë vende vendosën kufizime të udhëtimit për t’u përpjekur të mbyllen. Japonia tha të hënën se do të mbyllte kufijtë e saj për të huajt, duke iu bashkuar Izraelit në marrjen e masave më të ashpra.

OBSH, në udhëzimin e saj të fundit, përsëriti se vendet duhet të përdorin një “qasje të bazuar në rrezik për të rregulluar masat e udhëtimit ndërkombëtar në kohën e duhur”. Këshilla të mëtejshme do të vijnë, tha ai.

“Prania e mutacioneve të shumta të proteinës spike në domenin e lidhjes së receptorit sugjeron se Omicron mund të ketë një gjasë të lartë të imunitetit nga mbrojtja e ndërmjetësuar nga antitrupat. Megjithatë, potenciali i imunitetit të arratisjes nga imuniteti i ndërmjetësuar nga qeliza është më i vështirë për t’u parashikuar.” thuhej.

“Në përgjithësi, ka pasiguri të konsiderueshme në madhësinë e potencialit të arratisjes imune të Omicron.”

Më shumë të dhëna priten në javët në vijim.

“Raste dhe infeksione COVID-19 priten te personat e vaksinuar, ndonëse në një proporcion të vogël dhe të parashikueshëm”, shtoi ai./reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara