New York, digjet qëllimisht pema e Krishtlindjeve

21:48 | 8 Dhjetor 2021

Një pemë krishtlindjesh është djegur pranë ndërtesës së mediumit FOX News në New York të SHBA-ve.

Një burrë është arrestuar pasi dyshohet se i vuri flakën një peme të madhe Krishtlindjesh jashtë ndërtesës së News Corp në New York City herët të mërkurën, tha policia e New York-ut (NYPD). Ndërtesa është shtëpia e Fox News Channel, The Ëall Street Journal dhe Neë York Post, transmeton arbresh.info

Policia tha se siguria e Fox News pa 49-vjeçarin Craig Tamanaha duke u ngjitur në pemë jashtë zyrës së tyre në Ëest 48th Street dhe Sixth Avenue pak pas mesnate. Kur oficerët mbërritën, Tamanaha u largua, por më vonë u arrestua.

 

Tamanaha u akuzua për keqbërje kriminale, rrezikim të pamatur, zjarrvënie, shqetësim kriminal, shkelje kriminale, ndërhyrje kriminale dhe sjellje të çrregullt, tha policia.

Policia tha se një çakmak është marrë nga Tamanaha dhe është e paqartë nëse është përdorur ndonjë përshpejtues në zjarr. Shkaku do të përcaktohet nga Zjarrfikësit e qytetit të New York-ut.

Videot në mediat sociale treguan pemën 50 metra të përfshirë nga flakët në Manhattan dhe mbetjet e saj të djegura. Zjarri brenda pemës është shuar dhe nuk ka persona të lënduar. Planet për ta rindërtuar tashmë janë duke u zhvilluar.

CBS New York mori një memo të brendshme nga CEO e Fox News Media, Suzanne Scott, e cila tha në deklaratë se “nuk do të lejojnë që ky akt i qëllimshëm dhe i pacipë frikacakë të na pengojë”.

“Ne jemi në procesin e ndërtimit dhe instalimit të një peme të re si një mesazh që mund të ketë paqe, dritë dhe gëzim edhe në një moment të errët si ky,” tha Scott.

Pema e Krishtlindjeve “Gjithë-Amerikane” në Sheshin Fox u ndez të dielën. Ajo ishte e mbushur me 10,000 mijë zbukurime xhami, 100,000 mijë drita dhe u deshën më shumë se 21 orë për t’u montuar, sipas Fox News./cbcnews/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara