Google ADS

Ndërron jetë “Marigona” kosovare

22:38 | 14 Qershor 2017
Arbresh.info

Ka ndërruar jetë Emine Krasniqi, e njohur ndryshe si “Marigona Kosovare”.

Krasniqi në vitin 1948 qëndisi flamurin kombëtar i cili do të shfaqej në një aktivitet të partisë Nacional Demokratike Shqiptare por që serbët i ranë në gjurmë dhe nuk lejuan që ky flamur të valëvitej në Kosovë.

Ndryshe Emine Krasniqi u maltretua dhe u burgos nga regjimi serb i asaj kohe, teksa luftonte për idealin e Bashkimi Kombëtar, njofton Klan Kosova. Varrimi i të ndjerës bëhet nesër.

Shpërndaje në rrjete sociale