Mediumi serb: Kurti-Vuçiqit, keni kryer tre gjenocide kundër shqiptarëve

16:55 | 19 Korrik 2021

Albin Kurti akuzoi Serbinë në Bruksel për kryerjen e tre gjenocideve kundër shqiptarëve.

Siç raporton B92, duke u thirrur në burime brenda takimit, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka akuzuar Serbinë për tri gjenocide ndaj shqiptarëve, përcjell gazeta online Reporteri.net.

Kurti i tha Vuçiqit se gjenocidi i parë ndodhi në 1878, dhe i fundit në 1999.

Raportohet për një atmosferë shumë të tensionuar në negociata. Ndërsa takimi pritet të përfundojë rreth orës 17:00. /Reporteri.net/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara