Manxhuka: Opozita me qëndrimin ndaj Kurtit po e vërteton që kishim të drejtë në të kalurën

12:35 | 15 Mars 2023

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Arlind Manxhuka ka reaguar ndaj qëndrimeve të LDK-së dhe PDK-së karshi veprimeve të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në procesin e dialogut me Serbinë dhe për marrëveshjen potenciale me Serbinë që pritet të nënshkruhet më 18 mars në Ohër.

Sipas Manxuhkës, opozita duke tentuar të amnistojë veten e merr mbi shpinë edhe një faj shtesë.

Zëdhënësi i VV-së thotë se ata që i kanë krijuar borxhe Kosovës po bëjnë përpjekje ta amnistojnë veten me shpresën që Kurti ua përmirëson gabimet.

Manxhuka ka shkruar se e vetmja sfidë që sot ka Kosova është trashëgimia në procesin e dialogut dhe sipas tij partitë opozitare që duan ta nxjerrin Kurtin keq në këtë momentum, e konfirmojnë se ai ka pasur drejt në të qëmdrimet e tij në të kaluarën.

Reagimi i tij i plotë pa ndërhyrje:

Opozita dhe mbështetës të saj nëpër paraqitje mediatike më shumë se për Kosovën kanë hallin e amnistimit të vetes. Këtë e bëjnë në mënyrë të fshehtë duke kritikuar Kurtin se po nënshkruan ato që i ka kundërshtuar.

Në këtë logjikë të tentim-amnistimit të vetes shkaktohet gjithashtu edhe një faj shtesë, këta opozitarë të sotëm me mbështetësit e tyre përreth duke folur për kinse kundërthëniet e Kurtit harrojnë një gjë esenciale, që krahas thirrjeve me kohë të VV-së dhe Kurtit, pra për gjërat që tash janë trashëgimi e Kosovës nga dialogu, është vepruar sakëtisht në drejtim të kundërt me ato thirrjet tona, duke nënshkruar kështu lëshime të mëdha për Kosovën.

Pra, ata që i krijuan borxhe Kosovës duan të amnistojnë veten duke shpresuar që Kurti ua përmirëson gabimet. Në fakt, sot në dialog me Serbinë e vetmja sfidë për Kosovën është pikërisht e kaluara e saj, trashëgimia në dialog.

Në të vërtetë, këta që po duan të nxjerrin VV-në në kundërthënie në fakt veçse po e konfirmojnë që ajo ka pasur të drejtë atëherë. Nëse dikur VV e kishte të saktë ekuacionin, sot e ka edhe provën. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme