Kurti kujton Gjergj Kastriotin, vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zekën në përvjetorin e vdekjes së tyre

14:48 | 17 Janar 2021

Kreu i Vetëvendosjes si dhe kandidati për kryeministër nga kjo parti në zgjedhjet e 14 shkurtit, Albin Kurti, ka përkujtuar vdekjen e heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, si dhe vrasjen në Gjermani të vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekës.

Kurti, përmes një postimi në Facebook, shkruan se kujtimin ndaj tyre e bën përmes shkrimtarit të shquar, Ismail Kadare.

“Ne e dinim se ata nuk do të dërgonin më një ekspeditë ndëshkimore si ajo që Gjergji ynë e shpartalloi në Torvioll, por mizërinë e pafundme të ushtrisë më të madhe të botës. Kështjella jonë ishte e para që do të priste dyndjen e tyre. Gjatë gjithë pranverës ne forcuam muret e saj, rindërtuam kullat e dëmtuara, shtuam rezervat e armëve dhe të ushqimeve dhe i stërvitëm ditë e natë të rinjtë për luftë. Më në fund erdhi lajmi që ata ishin nisur”, thotë Kurti, shkruan arbresh.info.

Kurti shprehet se me Kadarenë, përkujtohen edhe vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka, me pjesën nga tregimi i tij “Baladë për vdekjen e J. G.”:

“I kujtoheshin vetëm ca parandjenja të këqija. Por edhe për to nuk ishte e sigurt nëse i kishte dëgjuar diku apo i kishte menduar ajo vetë. Ishte thënë diçka për natën e 17 Janarit. Për 17 Janarin e vitit 1468. Madje, ishte përmendur vdekja: ah, po, një orë më parë e kishte përmendur J. Sot është dita e vdekjes së Skënderbeut. Kështu kishte thënë, duke kthyer kryet nga kalendari ku ishte një pikturë e Degas, një balerinë aq e papërshtatshme për ditën e mbarimit të kryezotit mesjetar… E megjithatë, tani i dukej se pikërisht ajo balerinë i sulej nga grumbujt e borës ndanë rrugës, drejt dritares së veshur të taksisë, si për t’i kumtuar diçka. Diçka që ngjante herë si shpresë e dhimbshme, herë si një hare misterioze”, shprehet Kurti./arbresh.info/

Postimi i plotë:

Lajmet më të lexuara