Këto janë tanket dhe aeroplanët ushtarak serb pranë kufirit me Kosovën

23:51 | 25 Shtator 2021

Sot gjatë ditës është raportuar se në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, kanë kaluar tanket dhe aeroplanët ushtarak serb, raporton arbresh.info.

Për këtë kanë reaguar edhe krerët e shtetit të cilët kanë kërkuar nga Bashkësia Ndërkombëtare të reagojë dhe të bind Serbinë të heq dorë nga ndikimi tek qytetarët serb të Kosovës.

Kujtojmë që në orët e para të mesnatës kanë ndodhur dy sulme në Qendrat e Regjistrimit të automjeteve në Zubin Potok dhe Zveqan.

Menjëherë pas kësaj Kryeministri Kurti, ka mbajtur një konferencë për media bashkë me Ministrinë e Punëve të  Brendshme, Xhelal Sveçla, të cilët e kanë quajtur të qëllimshme sulmin në këto dy komuna.

Kurti më pas ka mbajtur një mbledhje edhe me Këshillin e Sigurisë, ku është diskutuar situata e krijuar në veri të Kosovës, bllokada në dy pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara