Ish-prokurori i rastit të veteranëve: Përpjeket për ta dirigjuar drejtësinë nuk do të shkojnë larg

23:22 | 22 Korrik 2020

Ish-prokurori, Elez Blakaj, ka bërë një postim në facebook pas një kohe larg vëmendjes së medieve. Ai ka folur për drejtësinë në Kosovë.

“Pavarsishtë përpjekjeve dhe improvizimeve të vazhdueshme për të mbajtuar gjallë një system gjyqësorë të dirigjuar, nuk do të kenë jatëgjatësi”, ka thënë ai.

“Ky degradim i institucioneve të drejtësisë i cili e ka goditë në thëmel funksionimin e shtetit, akoma më shumë do ta nxit dhe rrit nevojën për reforma të thella në drejtësi, si përgjigjie e natyrshme në raport me kërkesat e qytetarve për një drejtësi të dinjitetshme!”, shtoi ai.

“Kur vie koha për të ndodhur dicka, është e pamundur ta ndalosh ose improvizosh zgjidhje artificiale, e këtë më se miri e ka thënë Victor Hugo….. “Nuk ka asgjë më të fuqishme se një ide, koha e së cilës ka ardhur!”

“Jo improvizime!”, përfundon Blakaj i cili është në SHBA. /Express/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara