Google ADS

Hyseni takon nënsekretarin italian për Punë të Jashtme, thonë se perspektiva evropiane është e hapur për Kosovën

11:12 | 14 Tetor 2020
Arbresh.info

Romë, 13 tetor – Esencialisht thelbësore të mbahet një perspektivë evropiane e hapur për Serbinë dhe Kosovën. Këtë e deklaroi nënsekretari për Punë të Jashtme, Ivan Scalfarotto, i cili sot priti në Farnesina koordinatorin shtetëror kosovar për dialog me Serbinë, Skender Hyseni.

Tema e takimit, raporton Farnesina, ishte negociatat serbo-kosovare në Bruksel, të rinisura në korrik nën lehtësimin e përfaqësuesit të ri special të BE-së Lajcak. Nënsekretari riafirmoi angazhimin italian për të mbështetur Dialogun e lehtësuar nga BE dhe, në përputhje me forcimin institucional dhe konsolidimin ndërkombëtar të Kosovës të ndjekur nga Italia, nënvizoi rëndësinë e arritjes së një marrëveshje midis palëve që normalizon marrëdhëniet bilaterale.

“Arritja e një marrëveshje është thelbësore për stabilizimin e Ballkanit dhe për sigurinë në Evropë – tha nënsekretari Është gjithashtu thelbësore që të dy vendet të ndjekin perspektivat e tyre përkatëse evropiane”.

“Italia e konsideron të domosdoshme mbajtjen e një perspektive evropiane të hapur për Serbinë dhe Kosovën dhe Evropa duhet të dërgojë sinjale të prekshme për palët”, vazhdoi ai.

“Arritja e një marrëveshje do të forconte pavarësinë, shtetësinë dhe njohjen ndërkombëtare të Prishtinës, duke hapur rrugën për në Evropë. Italia – përfundoi Scalfarotto -do të mbështesë këtë proces me bindje dhe ju mund të mbështeteni në mbështetjen e vendosur Italiane në perspektivën evropiane të Kosovës”./arbresh.info/

SCALFAROTTO: ESSENZIALE MANTENERE PROSPETTIVA EUROPEA PER SERBIA E KOSOVO

Il Sottosegretario Ivan Scalfarotto ha…

Posted by Ivan Scalfarotto on Wednesday, 14 October 2020

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme