Google ADS

Gjermania trajnon policinë ushtarake të Kosovës

16:20 | 13 Shtator 2022

Policia ushtarake gjermane ka trajnuar për një javë policinë ushtarake të Kosovës.

Kjo është bërë e ditur  nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, i cili njoftuar se policia ushtarake gjermane ka trajnuar për një javë policinë ushtarake të Kosovës, shkruan arbresh.info.

Në Facebook, Mehaj ka  bërë të ditur se ky trajnim u realizua në vazhdën e partneritetit të ngushtë dhe planit të bashkëpunimin bilateral ushtarak në mes të forcave të të dy vendeve.

“Policia ushtarake gjermane trajnon policinë tonë ushtarake në shkathtësitë e mbrojtje së afërt. Trajnimi njëjavor i ka mundësuar policëve tanë ushtarak që të ngritin nivelin e përgatitjes në taktikat dhe teknikat e mbrojtjes së afërt të personave shumë të rëndësishëm (VIP). Ky trajnim u realizua në vazhdën e partneritetit të ngushtë dhe planit të bashkëpunimin bilateral ushtarak në mes forcave të dy vendeve tona. Mirënjohje dhe falënderim i thellë për Ministrinë e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Gjermanisë për gjithë mbështetjen e madhe në ngritjen dhe zhvillimin e aftësive dhe kapaciteteve operacionale të FSK-së”, ka shkruar Mehaj.

Të ngjashme