Gërvalla: Anëtarësimi në Këshillin e Evropës, hapi më i rëndësishëm pas pavarësisë

16:40 | 13 Maj 2022

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka mbajtur konferencë për media, ku ka treguar më shumë detaje pas aplikimit të Kosovës në Këshillin e Evropës.

Gërvalla tha se vendimi për aplikim për anëtarësim në këtë mekanizëm është marrë në kohën e duhur, shkruan arbresh.info.

Ajo deklaroi se nëse Kosova anëtarësohet në Këshill të Evropës do të jetë hapi më i rëndësishëm pas Pavarësisë së Kosovës

“Tani është koha për të marrë vendimet e duhura. Prandaj edhe kemi vendosur qe ketë vendim të rëndësishëm ta marrim tani. Ne besojmë që ky është hapi i duhur në kohën e duhur. Nga anëtarësimi fitojnë të gjithë dhe nuk humbet askush, fitojnë qytetaret e Kosovës, fiton rajoni, fiton Këshilli i Evropës”, ka thënë kryediplomatja në një konferencë për media të premten./arbresh.info/

LEXO EDHE

Gërvalla tregon nëse është paralajmëruar ndonjë çnjohje e shtetit të Kosovës – Arbresh.info

 

Lajmet më të lexuara