Fillon seanca dëgjimore në rastin Mustafa, mbrojtja e viktimave interviston dëshmitarin

10:42 | 14 Tetor 2021

Ka filluar seanca dëgjimore për dëshmitarin e katërt  me kodin 594 në rastin e ish-pjesëtarit të UÇK-së, Salih Mustafa.

Sot pritet të përfundojë deklarimin dëshmitari i katërt, kështu ka bërë të ditur dje kryetarja e trupit gjykues Mapi-Feld Folia, shkruan arbresh.info

Fillimisht dëshmitari do të merret në pyetje nga mbrojtja e viktimave.

Mustafa akuzohet në kuadër të formave të ndryshme të përgjegjësisë penale, për ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme si krime lufte të kryera në kontekstin e konfliktit të armatosur jo ndërkombëtar në Kosovës, ose në lidhje me atë konflikt./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara