Osmani: Në mungesë të konsensusit, data e zgjedhjeve mbetet 17 tetori

19:54 | 13 Shtator 2021

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë mënyra e vetme për të shtyrë zgjedhjet është që të arrihet një marrëveshje mes partive në pozitë dhe opozitë, për shkak të heshtjes së Kushtetutës për këtë çështje.

Ajo pas takimit që ka zhvilluar me përfaqësues të partive politike për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, pasi një gjë të tillë ia kishte rekomanduar Instituti Kombëtar i
Shëndetit Publik, tha se mendimi mbizotërues i partive opozitare ishte që të mos ketë shtyrje të zgjedhjeve.

“E respektoj një vendim të tillë të partive, por kjo nuk do të thotë se pajtohem”, tha Osmani, raporton arbresh.info. Osmani ka thënë se shtyrja e zgjedhje do t’i ndihmonte profesionistët shëndetësor sa i përket situatës me pandeminë.

“Pasi Kushteta heshtë sa i përket kësja çështje dhe partitë politike s’janë dakorduar që të shtyhen zgjedhjet, atëherë për momentin mbetet 17 teatrori ende si datë për zgjedhje”, ka thënë Osmani.

Osmani ka reaguar edhe ndaj akuzave për kapje të shtetit e skenarë për shtyrjen e zgjedhjeve, duke thënë se këto janë politika të së kaluarës. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara