Zyrtari në Deçan arrestohet për marrje ryshfeti

16:53 | 13 Shtator 2023

Një zyrtar i Qendrës Komunale të Regjistrit Civil në Deçan, H.I., është arrestuar si i dyshuar për marrje ryshfeti.

Në njoftimin e policisë thuhet se H.I. ndaj dy mërgimtarëve u kishte kërkuar para me qëllim që t’i regjistrojë në sistemin e gjendjes civile në Deçan, përcjell Arbresh.info.

“I dyshuari, H.I., (viti i lindjes 1964, mashkull kosovar), nëpunës në Qendrën Komunale të Regjistrit Civil – Deçan, gjatë vitit 2022 dhe fillim të vitit 2023, në tri raste përmes institucioneve bankare ka pranuar të holla (rreth 1,800 euro). I dyshuari, të hollat i ka pranuar nga viktima e rastit J.J., nga Deçani i cili jeton në Zvicër, me qëllim që të njëjtin ta regjistrojë në sistemin e gjendjes civile në Deçan”, thuhet në njoftim.

Po ashtu në fund të muajit gusht 2023, në Facebook është publikuar edhe një pretendim se i dyshuari, në mënyrë të njëjtë ka vepruar edhe me qytetarin H.E., i cili jeton në Gjermani.

“Mbi bazën e këtyre dëshmive e pretendimeve, është krijuar dyshimi se H. I., dyshohet të ketë kryer veprën penale: ‘marrja e ryshfetit’. Hetuesit policorë janë duke vazhduar me trajtimin e rastit përfshirë identifikimin dhe intervistimin e viktimës së dytë (H.E., nga Gjermania)”,përfundon njoftimi./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale