Hovenier bën apel për de-eskalim të situatës në veri: Palët t’i kthehen dialogut

17:48 | 29 Maj 2023

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë, Jeffrey Hovenier pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti u ka bërë thirrje palëve për de-eskalim të tensioneve dhe t’i kthehen dialogut.

“Nuk jam në pozicion për të ju treguar se çfarë do të ndodhë në objektet e komunave të kryetarëve të sapozgjedhur. U bëj thirrje palëve që të deskalojnë situatën dhe t’i kthehen dialogut, përtëritjes së raporteve, zgjidhja është përmes dialogut”, ka thënë Hovenier, shkruan dukagjini.

Ai tutje ka thënë se protesta është e drejtë e qytetarëve por që duhet të jenë në formë paqësore.

“Nuk është e drejtë që të përdoret dhuna dhe nuk është pranueshme”, ka vijuar Hovenier.

Shpërndaje në rrjete sociale