190 gjoba të shqiptuara për mos respektim të masave anti-Covid

09:17 | 25 Nëntor 2021

Brenda 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar rreth 200 gjoba për mos respektim të masave anti-Covid-19.

Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës gjatë ditës së mërkurë në gjithë territorin e vendit janë shqiptuar 190 gjoba ndaj qytetarëve të cilët nuk kanë respektuar masat kundër Covid-19, shkruan arbresh.info.

Ndryshe, në gusht të vitit 2020 Kuvendi i Kosovës, ka miratuar Ligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë së COVID-19.

Sipas këtij ligji personat që nuk do të zbatojnë ligjin do të marrin gjobë nga 35 deri në 500 euro.

Në këtë ligj përfshihet mosmbatja e maskës dhe distanca sociale./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara