Shkencëtarët thonë se prodhimi i neuroneve zvogëlohet gjatë rritjes

21:12 | 7 Mars 2018

Gjatë 20 viteve të fundit është dëshmuar se te të rriturit mund të rilindin qindra neruone në ditë.

Neurogjeneza është e detyrueshme, e vërtetuar nga hulumtuesit, që mund të parandalojë ose trajtojë depresionin, sëmundjen e Alzheimerit dhe sëmundjet e tjera të trurit, transmeton portali arbresh.info

Por një studim i fundit ka humbur këto shpresa, duke sugjeruar se prodhimi i neuroneve është më pak efektiv pas zhvillimit të njeriut.

Shkencëtari Paul Frankland nga Spitali për Fëmijë në Toronto, Kanada ka deklaruar se rezultatet ‘e zbulimit të plotë’ për neuronet e reja në trurin e njeriut të rritur dhe të majmunëve shumë shpejt do të jenë “zghgënjyese”.

Qelizat e sapolindura në qelizat e ndara kimike, dhe në indet e tyre të trurit, u shfaqën në spërkatjen e neuroneve në hippocampus – forma e një magnitudë urbane që është e përfshirë në kujtesën dhe mësimin.

Në vitin 2013, Instituti Karolinska në Stokholm, laboratori i Jonas Freison ngriti çështjen e takimit të karbonit me neuronet individuale në indet e trurit të 55 të vdekurish.

Nga mosha e qelizave, grupi ka llogaritur se çdo ditë njerëzit konvertojnë 700 neurone toksike./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara