Njerëzit kanë shkaktuar humbje masive të kafshëve të egra

22:56 | 30 Tetor 2018

Shpërthimi i konsumit njerëzor ka shkaktuar një rënie masive të kafshëve të egra në botë.

Sipas një raporti të publikuar së fundmi, mesatarisht 60 përqind e kafshëve janë zhdukur mes viteve 1970 dhe 2014, transmeton portali arbresh.info

“Toka po e humb shumëllojshmërinë e kafshëve në një nivel që mund të konsiderohet si zhdukje masive”, thuhet në raport.

Raporti i Planet e Jetës, i botuar çdo dy vjet, synon të vlerësojë gjendjen e botës së egër.

Në raportin e vitit 2018 thuhet se vetëm një e katërta e sipërfaqes së tokës në botë është e lirë nga ndikimi i aktivitetit njerëzor dhe raporti parashikon rënie në një të 10-tën deri në vitin 2050./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme