Në rrobat e Vikingëve nuk shkruhej “Allah”

20:54 | 17 Tetor 2017

Në disa kostume të gjetura në varret e anijeve të Vikinkëve supozohej se shkruhej “Allah”.

Sipas një eksperti, fjalët e shkruara në rrobat e Vikinkëve nuk janë arabisht, transmeton portali arbresh.info

Profesoresha i artit antik mesjetar dhe arkeologjisë, Stephennie Mudler nga Universiteti i Teksasit në Austrin, ka pohuar se ka ndodhur një gabim gjatë datave të përcaktimit të shenjës.

Ajo shton se pretendimet që kanë “kapluar” botën, bazohen në supozim dhe jo në provë.

Karakteret Kufid u gdhendën shpesh gjatë kohës së Vikingëve nëpër mozaike dhe nëpër monumente varri, kryesisht ato gjenden në Azinë Qendrore.

Mudler ka kritukuar pretenduesit e gjetjeve, duke thënë se stili Kufic që është i zakonshëm në Iran dhe që ka mbizotëron në arkitekturë pas shekullit të 15-të, nuk ka të bëjë aspak më Vikingët.

Tekste të ngjashme u gjetën edhe nëpër vende të tjera si në Birka në Malardalen dhe një anijë në zonën Gamla Uppsala./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara