Ndryshimi i klimës po shkatërron pikturat më të vjetra nëpër shpella

01:10 | 20 Maj 2021

Arti indozeian nëpër shpella është duke u shkatërruar me një shpejtësi të madhe për shkak të efekteve të ndryshimit klimatik.

Kjo përfshin një foto të një derri të egër të vizatuar 45.500 vjet më parë në ishullin Sulaëesi – thuhet se është piktura më e vjetër në botë në shpellën e kafshëve, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Motive të tjera shpellash në rajon që përshkruajnë skena të gjuetisë dhe qenie të mbinatyrshme gjithashtu janë shkatërruar me shpejtësi për shkak të rritjes së temperaturave.

Në një studim të botuar në Raportet Shkencore javën e kaluar, një ekip studiuesish australianë dhe indonezianë zbuluan se temperaturat e rritura dhe modelet e tjera ekstreme të motit – të tilla si ditët e thata të njëpasnjëshme dhe musonet e rënda – kanë përshpejtuar grumbullimin e kripërave brenda sistemeve të shpellave që strehojnë arti shkëmbor.

Kripërat fryhen dhe tkurren ndërsa ambjenti nxehet dhe ftohet. Në ditët e nxehta, kripërat gjeologjike mund të rriten në më shumë se trefishin e madhësisë së tyre fillestare, shkroi ekipi.

Këto kristale kripë, duke u rritur mbi dhe pas artit shkëmbor, mund të bëjnë që pjesë të fotografive të shkrihen nga muret e shpellës.

Sipas autorëve të studimit, zhdukja e këtyre pikturave është një humbje e madhe njerëzimin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara