Google ADS

Jashtëqitja e fokës dëshmon për numrin e madh të plastikës në oqeane

21:45 | 7 Mars 2018

Fokat e uritura janë dëshmi e drejtpërdrejtë se plastika po udhëton si zingjir nëpër oqeane.

Hulumtuesit kanë supozuar që fokat detare kanë gëlltitur disa fragmente mikroskopike të plastikës, transmeton portali arbresh.info

Penelope Lindeque në Laboratorin Detar Plymouth të Britanisë së Madhe dhe ekipi i saj analizuan jashtëqitjen e fokave, ku edhe zbuluan mbejtje të plastikave.

Pothujase një e treta e peshqive nëpër oqeane përmbajnë fibra dhe fragmente plastike. Ndër më të zakonshmet është polietileni, i cili gjendet në shishe dhe qese plastike.

Një transmetim i tillë mund të zmadhojë efektet e ndotësve toksikë të mbërthyer në plastikë, thonë autorët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale