Gjendet breshka gjigante që mendohej se ishte zhdukur si specie

13:42 | 26 Maj 2021

Testet gjenetike kanë konfirmuar se një breshkë gjigante është gjetur në ishujt Galápagos.

Kjo specie për të cilën shkencëtarët menduan se kishte ngordhur më shumë se një shekull më parë, shkruan bbc transmeton portali arbresh.info

Femra beqare u zbulua gjatë një ekspedite në 2019 në ishullin Fernandina. Për të provuar lidhjen, shkencëtarët morën mostra nga femra për t’u krahasuar me mbetjet e një mashkulli nga speciet Chelonoidis phantasticus.

Vështrimi i fundit i mëparshëm i specieve ishte në 1906.

Kjo fotografi u realizua nga shkencëtarët nga Akademia e Shkencave e Kalifornisë të cilët lundruan në ishujt Galápagos për të kryer një studim gjithëpërfshirës të florës dhe faunës.

Ata morën përsëri mostrën mashkullore në departamentin e herpetologjisë së akademisë dhe ishin mostrat nga atje që lejuan gjenetikët nga Universiteti Yale të përcaktonin 115 vjet më vonë se femra e gjetur në 2019 është me të vërtetë një Chelonoidis phantasticus, e njohur gjithashtu si breshka gjigante Fernandina. / /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara