8 mënyra se si të bëheni njëri më pozitiv

17:59 | 29 Maj 2018

Midis zhurmës së politikës, punës dhe stresit të jetës, ndonjëherë është e vështirë të mbetesh pozitiv, transmeton arbresh.info.

Por fatmirësisht përdoruesit e Reddit u mblodhën për të ndarë teknika të ndryshme që ata kanë përdorur që sjellin një farë pozitive të nevojshme për

1 Mbani një ditar ditor ku I shkruani gjërat positive që u kanë ndodhur gjatë ditës – dy gjëra do të ndodhin: fillimisht do të kërkoni për gjëra pozitive në jetën tuaj dhe kur i rinjihni çastet e lumtura ju bënë të mendoni që jeni të lumtur.

2 Komplimentoni njerëzit – gjani diçka të mirë për të thënë për njerëzit dhe buzëqeshja e tyre do t’ju bëjë të ndiheni më mirë.

3 Shkoni në palestër – është një mënyrë përfekte për ta larguar vëmendjen nga gjërat që ju shqetësojnë.

4 mos u merrni me gjërat e vogla – do të mësoni se 99% e tyre janë vetëm shkak i të menduarit të shumtë, janë probleme që ia shkaktoni vetes.

5 dhuroni vetës një dhuratë – mos e planifikoni, vec gjeni diçka të vogël e jo të kushtueshme dhe blijeni.

6 Dilni me miq – të qenit prezent me miq e njerëz që u duan ju bënë gjthmonë të lumtur.

7 Trajtoni veten me respekt – mos lini që fjalët t’iu bëjnë që t’i harroni prioritetet dhe ta vlerësoni vetën më pak.

8 Gjithçka do të shkojë mirë – mësoni ta bindni vetën se çdo vështirësi është e kalueshme.

/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara