Piktura më e shtrenjtë në botë po nxit një skandal

01:26 | 1 Qershor 2021

Është lufta më e madhe ligjore që ka parë bota e artit, një oligark rus, i cili pretendon se është “tradhëtuar” përkundrejt një tregtari arti zviceran që thotë se ishte thjesht biznes.

Tani, pas gjashtë vitesh gjyqësorë në juridiksione të shumta, tabelat duket se po kthehen edhe një herë në një sagë kaq dramatike sa i është dhënë një emër i denjë për një skenar filmi: “Çështja Bouvier”.

Manjati rus i plehrave Dmitry Rybolovlev ka ndjekur tregtarin zviceran të artit dhe manjatin e magazinimit të freeport Yves Bouvier përreth botës për vite me rradhë në gjykata të ndryshme, duke pretenduar se ishte mashtruar nga 1 miliard dollarë në 38 vepra arti me çmime të tepruara që i ishin shitur nga Bouvier gjatë një dekade. .

Por në një kthesë të re, Bouvier i ka thënë CNN se ai po përgatit padinë e tij kundër miliarda dollarësh kundër Rybolovlev, pasi ndërmori veprime ligjore në Singapor në shkurt, duke pretenduar se një betejë e gjatë gjyqësore me Rybolovlev i ka prishur bizneset dhe reputacionin.

Rastet deri më tani kanë mbajtur një ushtri avokatësh dhe menaxherësh reputacioni të punësuar në të dyja palët, pasi një akuzë kundër një tjetre merret nga secila palë, duke përfshirë pretendimet e frikësimit dhe intrigave politike.

Përshtatshëm, imbroglio e përdredhur gjithashtu përfshin disa nga artet më të pavlefshme dhe të diskutueshme të artit, duke përfshirë blerjen në 2013 të asaj që tani është piktura më e shtrenjtë dhe enigmatike në botë: “Salvator Mundi”, që mendohet nga disa të jetë vepër e Leonardo da Vinci megjithë debatin mbi autenticitetin e tij një vepër mbi të cilën Bouvier bëri një vlerësim prej më shumë se 50%.

Për shumë kohë besohej nga të tjerët se ishte një kopje ose vepër e studios së Leonardos, “Salvator Mundi” u ble në 2005 nga një konsorcium i tregtarëve spekulativë të artit për nën 10,000 dollarë.

Tetë vjet më vonë, pasi piktura ishte restauruar dhe deklaruar puna e mjeshtrit të Rilindjes, Bouvier e bleu atë për 80 milion dollarë pasi kërkoi ndihmën e një lojtari të pokerit për të ulur çmimin.

Tregtari me shpejtësi e shiti atë për 127.5 milion dollarë klientit të tij të atëhershëm, Rybolovlev, sipas një fature të referuar në letrat e gjykatës, dhe duke marrë një komision prej 1%.

Dhe ndërsa oligarku më vonë dha në ankand pikturën për një 450 milion dollarë të mahnitshme në 2017, për një blerës sekret që tani besohet gjerësisht se është Princi i Kurorës i Arabisë Saudite Mohammed bin Salman, ai megjithatë pretendon se Bouvier e mashtroi atë, një pretendim që Bouvier e mohon.

Rybolovlev nuk pranoi të intervistohej për këtë histori, por një zëdhënës i entiteteve të familjes së Dmitry Rybolovlev tha për CNN: “Këto çështje po luftohen në gjykata ku ne presim të provojmë se çfarë ka ndodhur dhe se historia fantastike e Bouvier është e rremë. Tani për tani, çfarë është më e dukshme është ajo që Bouvier nuk e konteston: si këshilltar arti, ai bëri sikur ndihmoi klientët e tij të mblidhnin një koleksion arti me një kosto prej 2 miliardë dollarësh ndërsa korrte fshehurazi gjysmën e këtij çmimi për veten e tij. ”

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara