Oscar 2021: Chloé Zhao bën historinë me fitoren për regjinë më të mirë

08:51 | 26 Prill 2021

Chloé Zhao fitoi në kategorinë për regjinë më të mirë në Oskaret 2021 të filmit “Nomadland”, duke mundur Emerald Fennell dhe David Fincher, ndër të tjerët.

Fitorja e bën atë gruan e parë me ngjyrë që merr çmimin, dhe vetëm gruan e dytë në historinë 92-vjeçare të Akademisë, pas Kathryn Bigelow për The Hurt Locker të vitit 2008.

“Kjo është për këdo që ka besim dhe guxim të mbajë mirësinë në vetvete dhe të mbajë mirësinë tek njëri-tjetri, pa marrë parasysh sa e vështirë është ta bësh atë,” tha Zhao. “Ju më frymëzoni të vazhdoj. Faleminderit.”/arbresh.info/

Akademi e Arteve dhe e Shkencave të Fotografisë në Lëvizje ka shpallur fituesit e edicionit të 93’të të “Oscar” – Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara