“Në det nuk ka taksi”, Saviano befason me prurjen e re

19:37 | 5 Maj 2019

Gazetari italian Roberto Saviano ka botuar një tjetër libër mbi çështjet e emigrantëve dhe lajmin me një prezantim të shkurtër e ka dhënë në Instagramin e tij.

Duket se ky nuk është një libër vetëm me fakte, por edhe me fotografi.
“Ky nuk është një libër vetëm me fjalë, por edhe me foto që tregojnë atë që po përpiqemi të zbulojmë prej kohësh: në det nuk ekzistojnë taksi, por ambulance”, shkruan Saviano.

“Nuk është e vërtetë që s’po vdesin më emigrantë në Mesdhe, por thjesht kanë eleminuar dëshmitë që dëshmojnë për këtë tragjedi”, shton duke sqaruar se ky është libër për të gjithë ata që duan të mos bien pre e gënjeshtrave me të cilat përballen çdo ditë në metro, në autobus…

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara