Google ADS

Pse numri 11 konsiderohet më i pafat se numri 13?

11:57 | 5 Maj 2022
Trina Galanxhi

Që në lashtësi, numri 11 është konsideruar si një numër që sjell fatkeqësi.

Më 11 mars të vitit 2011, Japonia u godit nga një tërmet me magnitudë 9, tërmet i cili shkaktoi edhe tsunami, duke lënë mijëra të vdekur dhe më shumë se 18 mijë persona të zhdukur.

Por, kjo nuk është ngjarja e vetme që tregon se numri 11 është i pafat, transmeton portal arbresh.info

Më 11 shtator 2001, u sulmua Qendra Botërore e Tregtisë në Nju Jork, terroristët sulmuan trenat në Madrid më 11 mars 2004, dhe trenat ishin objektiv i sulmeve në Mumbai më 11 korrik 2006.

“Duket e frikshme, por nuk mendoj se ka pasur një rastësi në tragjedinë që goditi Japoninë”, tha një numerologe pas tërmetit dhe tsunamit në Japoni.

Ajo ka shpjeguar se pse numri 11 konsiderohet si fatkeq.

“Dy njësitë në numrin 11 paraqesin një luftë të vazhdueshme midis së mirës dhe së keqes. Megjithatë, në atë luftë nuk mund të mbizotërojë kurrë e mira, kështu që pafuqia e vazhdueshme me të cilën rrezaton ai numër në fund del në pah dhe për këtë arsye është kaq negative”, shtoi ajo.

Vlera e energjisë së numrit matet me madhësinë e saj, pra rezulton që numri 1 ka një vlerë jashtëzakonisht të ulët dhe njësi në veçanti.

Kuptimi i numrit 11 u studiua gjithashtu nga kaldeasit e lashtë. Në numerologjinë e tyre, numri 11 është një numër jashtëzakonisht fatkeq që sjell telashe në jetë, aksidente, rreziqe të fshehura, tundime të ndryshme, kundërshtarë dhe tradhti.

Vangelia Pandeva Dimitrova Gusterova, e njohur si Baba Vanga, lindi në Strumicë në vitin 1911. Ajo shpejt u verbua. Ajo u bë e famshme për përmbushjen e një profecie në ËTC të Nju Jorkut. Madje ajo e profetizoi vdekjen e saj më 11 gusht 1996.

Në vitin 2011, humbën jetën edhe një numër i madh artistësh.

Gjatë verës së vitit 2011, trupi i këngëtares Amy Ëinehouse u gjet në një apartament në Londër. Ajo ishte vetëm 27 vjeç.

Aktorja Elizabeth Taylor u nda nga jeta në mars të të njëjtit vit, dhe Nate Dog, një legjendë e hip hopit, vdiq në mars.

Pas një beteje të gjatë me kancerin, themeluesi i Apple Steve Jobs ndërroi jetë në tetor të vitit 2011./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme