Pijet kosovare eksportohen edhe në Libi

13:55 | 12 Maj 2020 | A. Çitaku

Kosova ka me dhjetëra kompani që bëjnë prodhimin e pijeve.

E veç në vend këto produkte duket se pëlqehen edhe shtete tjera.

Përveç atyre në rajon, pijet freskuese kosovare shkojnë edhe në vendet të largëta si Libia, shkruan arbresh.info.

Gjatë këtij viti në këtë shtet janë eksportuar pije freskuese në vlerë afër 100 mijë euro.

Në të dhënat e Doganës së Kosovës thuhet se për periudhën janar-prill të 2020-es në këtë shtet janë eksportuar mbi pije në vlerë mbi 85 mijë euro.

Në janar janë eksportuar pije drejt këtij shteti në vlerë rreth 24 mijë euro, ndërsa në në prill mbi 62 mijë euro.

Veç pijeve në këtë shtet është dërguar edhe një produkt tjetër, fustan për vazja dhe gra. E vlera e këtij produkti ka arritur në 2 mijë e 600 euro.

Ato janë eksportuar në shkurt të këtij viti./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara