Vaksinat kundër Covid-19 do të bëhen vjetore si vaksinat e gripit, thotë Fauci

12:29 | 7 Shtator 2022

Vaksina kundër koronavirusit ka të ngjarë të bëhet vaksinë vjetore, sikurse janë vaksinat e gripit, ka deklaruar Dr.Anthony Fauci në një konferencë për shtyp.

“Në mungesë të një varianti dramatikisht të ndryshëm, ne ka të ngjarë të shkojmë drejt një rruge me një ritëm vaksinimi të ngjashëm me atë të vaksinës vjetore të gripit, me injeksione të përditësuara vjetore të koronavirusit që përputhen me shtamet aktualisht qarkulluese për shumicën e popullsisë”, tha Fauci, i cili shërben si këshilltar kryesor mjekësor në administratën e Presidentit Biden, transmeton portal arbresh.info

Administrata ka filluar nxjerrjen e përforcuesve të parë të përditësuar të vaksinave kundër koronavirusit, të cilat luftojnë nënvariantet Omicron BA.4 dhe BA.5 dhe llojin origjinal të virusit.

“Deri në fund të kësaj jave, mbi 90% e amerikanëve do të jetojnë brenda pesë milje nga këto vaksina të reja, të përditësuara,” tha Sekretari i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore, Xavier Becerra.

“Ne do të shtojmë përpjekjet tona për edukimin dhe komunikimin këtë muaj, ndërsa shkojmë në tetor, kur presim që më shumë njerëz të marrin vaksinat e tyre të përditësuara potencialisht së bashku me vaksinat e tyre kundër gripit”.

Zyrtarët shëndetësorë besojnë se formula e re përforcuese do të ofrojë gjithashtu mbrojtje kundër llojeve të tjera nëse lind një variant tjetër i koronavirusit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale