Google ADS

Studimet e reja përforcojnë besimin se Omicron ka më pak gjasa të dëmtojë mushkëritë

23:13 | 2 Janar 2022
Trina Galanxhi

Një numër në rritje studimesh konfirmojnë se varianti i fundit i Covid, Omicron, ka më shumë gjasa të infektojë fytin sesa mushkëritë.

Shkencëtarët besojnë se kjo është arsyeja pse ky variant është më infektues, por më pak vdekjeprurës, transmeton portal arbresh.info

Gjashtë studime – katër të publikuara që nga pragu i Krishtlindjes – kanë zbuluar se Omicron nuk i dëmton mushkëritë e njerëzve aq shumë sa Delta dhe variantet e tjera të mëparshme të Covid, shkruan Guardian.

“Rezultati i të gjitha mutacioneve që e bëjnë Omicron të ndryshëm nga variantet e mëparshme është se ai mund të ketë ndryshuar aftësinë e tij për të infektuar lloje të ndryshme qelizash,” tha Deenan Pillay, profesor i virologjisë në University College London.

Sipas tij, Omicron në thelb infekton traktin e sipërm respirator, qelizat në fyt.
Laboratori Neyts në Universitetin Leuven në Belgjikë gjeti rezultate të ngjashme te hamsterët sirianë, me një ngarkesë virale më të ulët në mushkëri krahasuar me variantet e tjera.

Javën e kaluar, disa shkencëtarë sugjeruan që testet e rrjedhës anësore (LFT) mund të jenë më të sakta nëse njerëzit merrnin shtupa nga fyti si dhe nga hunda. Profesor Jennifer Rohn në Kolegjin Universitar të Londrës tha se përvoja e saj në përdorimin e LFT-ve ishte se ajo kishte rezultuar negative duke përdorur tamponët e hundës, por pozitive kur mori një mostër nga fyti i saj./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale