Qipro mirëpret nga maji turistët e vaksinuar britanikë

10:59 | 5 Mars 2021

Qipro ka thënë se do të hapë kufijtë e saj për britanikët e vaksinuar që nga fillimi i majit – por kufizimet e udhëtimit të qeverisë së MB do të jenë akoma në fuqi.

Qeveria qipriote tha se ata që kishin të dy goditje Covid mund të udhëtonin atje pa kufizime nga 1 maj.

Por kjo është më shumë se dy javë para datës kur në Angli do të jenë në gjendje të shkojnë jashtë për pushime, raporton BBC.

Nuk është e qartë se si do të kërkohet nga turistët të provojnë se kanë pasur të dyja dozat e vaksinës.

Zëvendës ministri i turizmit i Qipros, Savvas Perdios, tha se vendi do të lejojë britanikët të cilëve u janë dhënë vaksina të miratuara nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) të drejtën për të hyrë pa pasur nevojë për një test negativ ose karantinë.

Nga turistët do të kërkohej që të kishin marrë dozën e tyre të dytë të paktën shtatë ditë para se të udhëtonin, shtoi ministri, transmeton arbresh.info.

Aktualisht  Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca dhe Moderna janë aprovuar për përdorim nga EMA.

Turistët britanikë përbëjnë grupin më të madh të vizitorëve në ishull dhe bënë më shumë se një milion udhëtime në Qipro në 2019, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara