Zgjidhja makabre e Bolivisë për mbushjen e morgjeve me të vdekur nga Covid-19

19:39 | 13 Gusht 2020

Gjersa po rriten rastet me Covid-19 në Amerikën Latine kanë bërë që varrezat dhe shtëpitë funerale të kenë probleme me kapacitete, inxhinierët në Bolivi kanë dalë me një zgjidhje si pragmatike ashtu edhe makabre; një kremator mobil.

Furra prej pesë metrash nga dy e gjysmë metër është mjaft e vogël për t’u përshtatur në një rimorkio dhe është mundësuar nga gazi i lëngshëm i naftës i prodhuar në vend – duke e bërë atë një mundësi të lirë për familjet që nuk mund të përballojnë një shërbim funeral, transmeton portali arbresh.info.

Tre bombola të LPG mund të djegin një trup brenda 30 deri në 40 minuta, tha shpikësi i krematorit mobil, Carlos Ayo, një inxhinier mjedisor që thotë se ai projektoi pajisjen për të ndihmuar vendin e tij në një kohë krize.

“Ne donim të ndihmonim në këtë pandemi, dhe një mundësi u tregohej të tjerëve se si të bënin një furrë djegieje”, tha Ayo në një intervistë telefonike.

“Atëherë ne e pyetëm veten nuk do të ishte më mirë nëse mund të ishte i lëvizshëm, ta transferojmë atë nga një vend në tjetrin?”

Ayo tha se ai kishte marrë urdhra nga disa këshilla lokale në Bolivi, ku autoritetet po përpiqen të merren me numrin në rritje të vdekjeve.

Krematoriumet gjenden vetëm në qytetet kryesore të vendit, dhe madje edhe atëherë, shumë bolivianë nuk mund të përballojnë tarifat./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara