Google ADS

Zelensky i drejtohet deputetëve francezë: “Putin është armiku ynë i përbashkët”

12:56 | 7 Qershor 2024
R J

“Evropa nuk është më një kontinent paqeje, pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës”, u tha ligjvënësve francezë presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky , duke e quajtur presidentin rus Vladimir Putin një “armik të përbashkët” të vendit të tij dhe Europës.

“Ne po jetojmë në një kohë kur Evropa nuk është më një kontinent paqeje,” theksoi Presidenti Zelensky, pasi pushtimi rus i Ukrainës e ktheu nazizmin në Europë.

Samiti ndërkombëtar i paqes, i cili do të mbahet më 15 dhe 16 qershor, mund ta afrojë Ukrainën “në fund të luftës”, theksoi presidenti ukrainas.

“Samiti për paqen mund të na sjellë më afër përfundimit të drejtë të kësaj lufte ,” theksoi ai disa ditë përpara konferencës ndërkombëtare ku janë të ftuar më shumë se njëqind vende dhe organizata, por jo Rusia./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale