Vladimir Putin do të quhet ‘sundimtar’ i Rusisë?!

14:23 | 11 Korrik 2022

Partia Apro-Kremlin po bën thirrje që Vladimir Putinit t’i referohet si “sundimtari” i Rusisë dhe jo si “presidenti” rus, në mënyrë që të largohet nga një përshkrim i punës që rrjedh nga një gjuhë e huaj.

Partia Nacionaliste Liberale Demokratike (LDPR) propozoi zëvendësimin e termit “president” me “pravitel”, që do të thotë “sundimtar”, sepse termi “president” nuk ka zënë ende “rrënjë plotësisht” në Rusi, raporton agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti, transmeton portal arbresh.info

LDPR tha se përdorimi i termit “president” “na ka vënë gjithmonë në siklet”. Partia argumentoi në propozimin e saj se termi u përdor për herë të parë në fund të shekullit të 18-të në SHBA, dhe “shumë më vonë (ai) u përhap në të gjithë botën”.

“Në vendin tonë, sipas standardeve historike, kjo është përgjithësisht një fjalë e re dhe derisa të zërë rrënjë plotësisht, mund ta zëvendësoni me siguri. Për shembull, me shprehjen “kryetar shteti” ose fjalën “sundimtar”. Të dyja janë më shumë e kuptueshme për veshin rus”, tha LDPR.

Propozimi vjen më shumë se katër muaj pasi Putin urdhëroi pushtimin e Ukrainës, duke nisur një luftë që ka vrarë mijëra njerëz.

Vladimir Zhirinovsky, lideri i LDPR-së që ndërroi jetë në prill, propozoi shumë herë t’i referohej presidentit si “Sundimtari Suprem” për të krijuar distancë nga titujt e punës që rrjedhin nga gjuhët e huaja.

Në vitin 2020, Duma e Shtetit, dhoma e ulët e parlamentit rus, hodhi poshtë propozimin.

Kremlini tha në atë kohë se Putin nuk kishte asnjë pikëpamje për propozimin.

“Tani për tani e gjithë kjo është në fazën e diskutimit,” u tha gazetarëve në atë kohë zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. “Presidenti Putin nuk ka asnjë pikëpamje për këtë.”

LDPR propozoi gjithashtu në vitin 2020 njohjen zyrtare të statusit të Rusisë si një “fuqi fitimtare” në Luftën e Dytë Botërore dhe njohjen e krishterimit ortodoks si fenë kryesore të Rusisë.

Propozimi i fundit i partisë vjen mes raporteve se në Krime, të cilën Rusia e aneksoi nga Ukraina në 2014, është përgatitur një fjalor për të zëvendësuar fjalët e huazuara nga anglishtja.

Vladimir Konstantinov, kreu i parlamentit rajonal, i tha kanalit televiziv Crimea 24 muajin e kaluar se zyrtarët kanë “përgatitur fjalorë shumë të bukur me një sens humori”.

“Ato përmbajnë variante ruse të fjalëve të huazuara”, tha ai, duke shtuar se “dominimi i fjalëve të huaja është i rrezikshëm për kulturën dhe gjuhën tonë”.

“Ka ardhur koha për t’i dhënë fund kësaj (dominimit të fjalëve të huaja)”, shtoi Konstantinov./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme