Udhëheqësi suprem i Iranit lexon librin “Zjarr dhe Tërbim”

23:39 | 11 Maj 2018

Tre ditë më parë, lidhjet mes SHBA-ve dhe Iranit morën një kthesë të rëndësishme për të keq.

Donald Trump nxorri SHBA-të nga marrëveshja bërthamore, marrëveshje e cila pezulloi sanksionet ndaj Iranit, me qëllim që të kufizoheshin aktivitetet e saj bërthamore, transmeton portali arbresh.info

Pasi tha që marrëveshja ishte e mangët, Trump vendosi sanksione të reja ndaj Iranit.

Të premtën, udhëheqësi supreme i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei është paraqitur në një panair libri dhe është fotografuar duke lexuar librin “Zjarr dhe Tërbim”.

Në janar kur doli libri nga botimi, u përshkrua si një “bombë” pasi ngriti dyshime mbi shëndetin mendor të Donald Trump./arbresh.info/

‌‌ ?این کتاب را پنجاه سال قبل خوانده‌ام ‌ ‌‌‌ ‌?روایت بازدید رهبر انقلاب از #نمایشگاه_کتاب تهران ‌‌ ?در غرفه‌ی نشر نگاه، آقا مثل همه‌جا با غرفه‌دار سلام‌و‌علیک کردند. حرفهایی بینشان رد و بدل شد. غرفه‌دار خواست کتابی را به آقا بدهد. آقا لبخند زدند و گفتند: من این کتاب را ۵۰ سال پیش خواندم. "چشمهایش" ِ#بزرگ_علوی را میگفتند. «چشم‌هایش» نام رمانی است از بزرگ علوی که برای نخستین بار در سال ۱۳۳۱ شمسی منتشر شد. ‌‌ ?متن کامل روایت به زودی در KHAMENEI.IR منتشر می‌شود.

A post shared by Ayatollah Seyed Ali Khamenei (@khamenei_ir) on

‌‌ ?روایت جالب از بازدید امروز رهبرانقلاب از #نمایشگاه_کتاب تهران: ?شوخی رهبر انقلاب با یک غرفه‌دار: «این کتاب به درد ما نمی‌خورد» ‌‌ ?در غرفه‌ی انتشارات نورالزهرا(س)، آقا کتابی برداشتند و پرسیدند: این «ریحانه‌ی بهشتی» موضوعش چی هست؟ غرفه دارد توضیح داد که کتابی است براساس روایات درباره بچه‌داری از پیش از بارداری تا به دنیا آمدن بچه. ‌‌ ?آقا به‌شوخی گفتند: خب پس به درد ما نمیخورد! همه آنهایی که شنیدند، خندیدند… ‌‌ ?متن کامل روایت به زودی در KHAMENEI.IR منتشر می‌شود.

A post shared by Ayatollah Seyed Ali Khamenei (@khamenei_ir) on

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara