Udhëheqës fetarë do të vizitojnë Ukrainën në shenjë solidariteti

10:03 | 12 Prill 2022

Një delegacion ndërkombëtar i liderëve fetarë po viziton Ukrainën të martën për të treguar solidaritet me ata që janë prekur nga agresioni rus.

Grupi pritet të takojë ata që janë larguar nga Ukraina lindore për në qytetin perëndimor të Chernivtsi.

Delegacioni do të përfshijë murgj, rabinë, klerikë myslimanë, udhëheqës fetarë budistë dhe hindu dhe ish-kryepeshkopin e Canterbury-t, Rowan Williams.

Williams i tha BBC Radio Four në një intervistë javën e kaluar se kishte një “rast të fortë” për të përjashtuar Kishën Ortodokse Ruse nga Këshilli Botëror i Kishave, për dështimin e saj për të dënuar vrasjen e njerëzve të pafajshëm.

Papa Françesku e ka bekuar vizitën, duke thënë se kjo nuk ishte koha për të heshtur, por për të kërkuar me forcë ndalimin e atyre që ai i quajti “veprime të neveritshme”./alsat.mk/

 

Shpërndaje në rrjete sociale