Google ADS

Turqia vazhdon paraburgimin e 2 gazetarëve pavarësisht urdhrit të gjykatës për lirimin e tyre

16:01 | 12 Janar 2018
Arbresh.info

Dy gjykata turke vendosën të premten për paraburgimin e dy gazetarëve, orë pasi u liruan nga Gjykata Kushtetuese.

Gjykata vendosi të enjten në favor të lirimit të dy gazetarëve, të burgosur për më shumë se një vit gjatë përpjekjes së grushtit të shtetit të korrikut 2016, por disa orë më vonë gjykatat penale vendosi t’i mbante në paraburgim, sipas mediet shtetërore, transmeton arbresh.info

Gazetarët Mehmet Altan dhe Sahin Alpay u akuzuan për lidhje me grupet terroriste dhe u përpoqën të rrëzonin qeverinë dhe ishin në mesin e më shumë se 50,000 personave të paraburgosur pas grushtit të dështuar, por ata mohojnë akuzat.

Gjykatat penale vendosën të refuzojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese që të lirohen.

Sezgin Tanrikulu, një ligjvënës nga Partia Republikane Popullore e opozitës (CHP), tha në Twitter se refuzimi i gjykatave penale për lirimin e të dyjave nuk ishte e ligjshme dhe se ata ishin duke u burgosur në mënyrë të pa drejtë.

Sipas të dhënave të gjykatës, Gjykata Kushtetuese më herët tha: “U vendos me shumicë votash se liria e shprehjes dhe liria e shtypit, e mbrojtur nën … kushtetutën, janë shkelur”.

Kryeministri Binali Yildirim tha të premten se rasti i dy gazetarëve do të vendoset nga një gjykatë lokale.

“Nëse duam vendimin e Gjykatës Kushtetuese apo jo, autoriteti që do të bëjë thirrjen e duhur është gjykata e shkallës së parë,” u tha gazetarëve Binali Yildirim. / Arbresh.info /

Shpërndaje në rrjete sociale