Google ADS

Trump: Unë nuk mendoj se shkenca di për ndryshimet klimatike

15:16 | 15 Shtator 2020
Arbresh.info

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka hedhur poshtë shqetësimet mbi ndryshimin e klimës në një vizitë në Kaliforninë e shkatërruar nga zjarri.

Ai madje, sipas BBC, përcjell Telegrafi i ka thënë një zyrtari: “Unë nuk mendoj se shkenca ka njohuri” në lidhje me ngrohjen globale.

“Do të fillojë të bëhet më freskët, ju vetëm shikoni”, tha Z. Trump pasi iu kërkua të mos “injoronte shkencën”.

Flakët në Kaliforni, Oregon dhe shtetin e Uashingtonit kanë djegur gati 2 milionë hektarë tokë dhe kanë vrarë të paktën 36 njerëz që nga fillimi i gushtit.

Dhe Trump fajëson menaxhimin e dobët të pyjeve.

Gjatë vizitës së tij në Bregun Perëndimor të SHBA, Trump – i cili shpesh ka mohuar ndryshimin e klimës – përsëriti argumentin e tij mbi menaxhimin e pyjeve ndërsa u takua me zyrtarë kalifornianë të përfshirë në betejën kundër zjarreve.

Më herët të hënën, kandidati demokrat për president Joe Biden e quajti Z. Trump “një zjarrvënës të klimës”.

Në vitin 2018, presidenti kritikoi menaxhimin e pyjeve të Kalifornisë, duke treguar Finlandën, ku ai tha se ata shkatërruan dhe pastruan pyjet për të parandaluar zjarret.

 

Shpërndaje në rrjete sociale