Trump ia heq Çadit ndalesën e udhëtimit

18:35 | 11 Prill 2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka hequr Çadin nga lista e vendeve të ndaluara për të udhëtuar drejt SHBA-ve.

Shtatë muaj pasi ishte futur shteti afrikan, që është një aleat kyç në luftën kundër terrorizmit largohet ndalimi për qytetarët e këtij vendi, transmeton portali arbresh.info.

Ministri i jashtëm Cherif Mahamat Zene u shpreh i kënaqur me vendimin e amerikanëve, të përqendruar tek mostrat e pasaportave që nuk ishin në gjendje të siguroheshin për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara për shkak të mungesës së furnizimit me zyra.

Administrata tha se arsyeja për përfshirjen e vendit të rajonit Sahel në radhë të parë ishte sepse Çadi nuk arriti të “ndante në mënyrë adekuate informacionin lidhur me sigurinë publike dhe terrorizmin”.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Huckabee Sanders tha se ndryshimi u vendos, sepse SHBA-të ndjenin se Çadi kishte “përmirësuar praktikat e menaxhimit të identitetit dhe të shkëmbimit të informacionit” mjaftueshëm për të garantuar heqjen nga lista./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale