Tronditet qeveria e Zelenskyt, japin dorëheqjen dy zëvendësministra

14:09 | 24 Janar 2023

Dy zëvendësministra kanë dhënë dorëheqjen nga Ministria e Zhvillimit të Komuniteteve dhe Territoreve të Ukrainës si pjesë e një largimi të gjerë të zyrtarëve të lartë nga qeveria.

Këto lëvizje sipas tyre janë të lidhura me atë që ata e quajnë një goditje ndaj korrupsionit nga Presidenti Volodymyr Zelensky.

Vyacheslav Negoda dhe Ivan Lukerya të dy konfirmuan lëvizjet në faqet e tyre në Facebook.

Kujtojmë se, gjatë ditës së sotme Zëvendësprokurori i Përgjithshëm i Ukrainës, Oleksiy Symonenko, u shkarkua nga posti i tij.

Deklarata që njoftonte largimin e tij nuk jepte asnjë arsye për vendimin, por tha se kishte qenë “sipas dëshirës së tij”./A2

Shpërndaje në rrjete sociale