Treni del nga binarët, bie në autostradë

17:59 | 18 Dhjetor 2017

Një vagon udhëtarësh ka rënë mbi një autostradë në Uashington dhe ka raportime për viktima.

Treni Amtrak ra nga një mbikalim, duke zbritur në autostradën I-5 jashtë Seattle, transmeton portali arbresh.info. Të gjitha linjat e trafikut janë mbyllur.

Autoritetet ende nuk kanë konfirmuar numrin e të vdekurve. Por dëshmitarët thonë se disa njerëz janë lënduar.

Stacionet e lajmeve lokale raportojnë se kjo ishte vizita inauguruese e linjës së re hekurudhore me shpejtësi të lartë.

Para përplasjes, ai po udhëtonte në më shumë se 80 km / h (130 km / h), me së paku 75 vetë në bord.

Është e paqartë nëse ka rënë mbi ndonjë nga makina më poshtë, por CNN raporton se disa makina janë shtypur poshtë trenit.

Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit ka nisur hetimet në lidhje me rastin./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara